Телятники
Виростити здорових і повноцінних тварин - основне завдання тваринника. Від того, в яких умовах утримується і з якою турботою вирощується молодняк, залежить те, наскільки здоровим буде велика рогата худоба. І далеко не останню роль в зазначених умовах утримання грають телятники.
Якими б не були споруди для утримання молодняку - класичні телятники, ангари або тенти - вони повинні відповідати санітарно-гігієнічним нормам, а також бути зручними в експлуатації. Будівництво телятника має вестися з неодмінним урахуванням цих двох основних вимог.
Кожен проект будівництва телятника індивідуальний і враховує особливості регіону, а також побажання клієнтів. Розмір телятника безпосередньо залежить від снігового і вітрового навантаження. Залежно від клімату регіону телятник за бажанням утеплюють. Важливо, щоб в телятнику підтримувався оптимальний мікроклімат - в перші дні життя особливо важливо запобігти можливості утворення протягів і підвищенню вологості в телятнику. Для цього підлоги в клітинах роблять гратчасті, а телята утримуються на глибокій солом'яній підстилці. При цьому важливо проводити зміну підстилки в міру зволоження.
Розміри телятника визначаються від виробничих і економічних умов, а також в залежності від природно-кліматичних особливостей регіону, щоб не виникло труднощів із забезпеченням молодняка кормом.
Добре служать цілям вирощування міцного молодняку телятники з профілактичними блоками. Такі блоки зазвичай роблять з ізольованим входом. Крім того, блоки повинні бути забезпечені клітинами або будиночками для індивідуального утримання телят, щоб хворі тварини не контактували один з одним, а також для зручності роботи ветеринарів. Систему каналізації та вентиляцію в профілактичних блоках бажано конструювати автономну. Це допоможе вберегти телятники від поширення в них хвороб.
Для здорових же телят застосовується, як правило, групове утримання (з підбором в одній групі телят однакового віку і статі). З цією метою телятники діляться перегородками на секції, в кожній з яких містяться окремі групи молодняка.
Будівництво телятника передбачає врахування вікових груп молодняку і своєчасне їх переміщення по спорудженню, у міру зростання особин ВРХ.
Прийнято розділяти молодняк на кілька вікових груп:
1. Телята віком до 3-х місяців.
2. 3-6 місяців.
3. Від 6 місяців і вище.
Для кожної з цих вікових груп тварин необхідні свої умови утримання. Як правило, всі вікові групи містяться всередині однієї споруди, але в різних секціях. Дані секції обладнані груповими клітинами, в кожному міститься від 10 до 20 особин. Клітини розташовуються по рядах, між клітинами і рядами необхідно обов'язково створити простір для обслуговуючого персоналу і техніки. В рядах працюють спеціальні збиральні машини, що вивозять відходи життєдіяльності телят. У кожній клітині необхідно встановити годівниці і поїлки.
Рекомендоване місце на одного теляти до 6 місяців становить 3-4 квадратних метра, а для теляти у віці від 6 місяців - вже 6 кв.м. У багатьох Європейських господарствах давно застосовують технологію холодного утримання молодняку. В умовах від -3 до -7 С телята відчувають комфорт і успішно розвиваються. Крім того, така температура сприяє загартовуванню поголів'я і знижує ризик поширення хвороб та інфекцій. Для того, щоб телята не замерзали на підлозі, туди кладуть солом'яні підстилки, особливо в перші місяці життя. Природне покриття досить дешеве і в той же час зберігає тепло. Своєчасна його заміна легко здійснюється за допомогою обслуговуючого персоналу та спеціальної техніки.
Якщо ви бажаєте почати проектування нового тваринницького комплексу, а може вирішили модернізувати або реконструювати вже існуючу дерев'яну ...